• Wars i Sawa grają w szachy

        •  

          9 kwietnia -  drużyna uczniów klasy II B uzyskała III miejsce


          w WARSZAWSKIM MIĘDZYSZKOLNYM TURNIEJU SZACHOWYM  "WARS I SAWA grają w szachy".


          Drużyny ze szkół z Wilanowa - SP 104 i 169 oraz drużyny z Włoch - SP 87, 94,66, 227  grały z drużynami

          z Ursynowa - SP 336, 16, 343, 323, 303, 340.
           
          III miejsce Szkoła Podstawowa nr 169 - 65 pkt.
          II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 336 - 68 pkt.
          I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 340  - 72 pkt.
           
          Kuba, Oskar, Kacper, Paulina, Mateusz, Janek : GRATULUJEMY!
           
                               
           
                   
           
                     

           

          MAMY MISTRZYNIĘ W SZACHACH !

           

          Mamy mistrzynię szachową! 8 czerwca, odnosząc szereg zwycięstw nad przeciwniczkami, Paulinka Komosa z klasy I B zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju "Edukacja przez Szachy w szkole" ! Serdecznie gratulujemy! Mamy nadzieję, że sukces Pauliny zachęci Was wszystkich do gry w szachy!

           

                  

                                         

           

          TURNIEJ SZACHOWY 8 czerwca 2014 roku

           

          8 czerwca 2014 roku, w godz. 10.30-15.45 w Hali Sportowej przy Gimnazjum nr 119 im.Józefa Piłsudskiego( Wesoła) Stara Miłosna, odbędzie się Warszawski Turniej Finałowy "Wars i Sawa grają w szachy".
          W turnieju biorą udział nasi szachiści z klasy I B:
          1. Kacper Lorenc - 1 klasa - SP 169 im. Orła Białego ul.Uprawna 9/17  Warszawa ( Powsinek) -- Kategoria V                            2. Paulina Komosa - 1 klasa- SP 169 im. Orła Białego ul.Uprawna 9/17  Warszawa ( Powsinek) -- Kategoria V
          3. Kuba Szymborski - 1 klasa- SP 169 im. Orła Białego ul.Uprawna 9/17  Warszawa ( Powsinek) -- Kategoria IV
          4. Oskar Kotlarski - 1 klasa- SP 169 im. Orła Białego ul.Uprawna 9/17  Warszawa ( Powsinek) -- Kategoria V                           5. Jan Nazar -  1 klasa- SP 169 im. Orła Białego ul.Uprawna 9/17  Warszawa ( Powsinek) -- Kategoria V

           

          PROGRAM PILOTAŻOWY "WARS I SAWA GRAJĄ W SZACHY"

          Od 2013 roku nasza szkoła bierze udział

          w pilotażowym, warszawskim   

          programie "Wars i Sawa grają w szachy"

          Zajęcia szachowe prowadzone są w klasie I B

          oraz w świetlicy szkolnej.

           

          Cele i założenia główne

          Ogólnopolskiego Projekt Polskiego Związku Szachowego

          „Edukacja przez Szachy w Szkole”

           

          W 2012 roku w międzynarodowych badaniach PIRLS i TIMSS, sprawdzających głównie kompetencje matematyczne i znajomość zagadnień z zakresu nauk przyrodniczych dziesięciolatków, polscy uczniowie wypadli najgorzej w Europie. Celem projektu Polskiego Związku Szachowego jest zwiększenie umiejętności matematycznych polskich uczniów. Szczególnie w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów oraz kształtowanie ważnych cech osobowości; jak odpowiedzialność, koncentracja, intuicja.

          Cel będzie realizowany poprzez uruchomienie pilotażowego wprowadzenia nauczania gry w szachy jako zajęć obowiązkowych w edukacji wczesnoszkolnej w około 70 szkołach podstawowych na terenie całego kraju przez dwa lata, przeszkolenie nauczycieli tych szkół z metodyki nauczania gry w szachy oraz przeprowadzenie wystandaryzowanych badań naukowych na temat ich wpływu na osiągnięcia edukacyjne i rozwój ogólny dzieci.

          Tak sformułowana innowacja edukacyjna ma akceptację Ministra Edukacji Narodowej (spotkanie grupy roboczej pod przewodnictwem wiceministra Mirosława Sielatyckiego odbyło się w MEN 09.10.2012).

          Badania tego rodzaju zostały do tej pory przeprowadzone jedynie w niewielkim zakresie w Polsce (Gorzów Wielkopolski) oraz na świecie (Stany Zjednoczone), pokazały jednak niezwykle pozytywny wpływ „królewskiej gry” nie tylko na rozwój intelektualny dzieci i młodzieży, ale także społeczny, psychiczny i ogólny. Twórca teorii inteligencji wielorakich, jednej z najpopularniejszych teorii psychologiczno-edukacyjnych naszych czasów amerykański profesor Howard Gardner, właśnie przy pomocy szachów ilustruje możliwości rozwoju dwóch z dziewięciu rodzajów inteligencji człowieka ( logiczno-matematyczna i przestrzenna).

          Korzyści płynące z nauczania gry w szachy na różnych etapach edukacyjnych docenia także Unia Europejska. W wydanym 15.03.2012 Oświadczeniu Pisemnym Parlamentu Europejskiego w sprawie wprowadzenia do systemów oświaty w Unii Europejskiej programu „Szachy w szkole” (0050/2011) czytamy między innymi „szachy są grą dostępną dla dzieci z każdej grupy społecznej, mogą przyczyniać się do osiągnięcia spójności społecznej i realizacji celów politycznych takich jak integracja społeczna, zwalczanie dyskryminacji, zmniejszenie wskaźnika przestępczości czy nawet walka z różnymi rodzajami uzależnień (...), bez względu na wiek dziecka szachy mogą poprawić jego koncentrację, zwiększyć cierpliwość i wytrwałość, a także rozwinąć zmysł twórczy, intuicję, pamięć oraz umiejętności analitycznego myślenia i podejmowania decyzji; mając na uwadze, że gra w szachy uczy też determinacji, motywacji i sportowego zachowania...”.

          Celem pośrednim projektu Polskiego Związku Szachowego jest także przeszkolenie nauczycieli szkół podstawowych w zakresie zarówno gry w szachy, jak i dydaktyki i metodyki jej nauczania, tym samym umożliwiając im wspieranie rozwoju ogólnego wychowanków poprzez nauczanie gry w szachy, jak i poszerzenie własnych kompetencji i kwalifikacji.

          W latach 2013 – 2015 projekt będzie wprowadzony w formie pilotażu w wybranych województwach, we współpracy z licznymi partnerami, takimi jak: władze samorządowe, wojewódzkie kuratoria oświaty, wojewódzkie związki szachowe, ośrodki doskonalenia nauczycieli, szkoły i przedszkola, a także partnerzy i patroni ze sfery pozabudżetowej.

          Na terenie Warszawy projekt realizowany jest przede wszystkim we współpracy z Biurem Edukacji m. st. Warszawy i w nawiązaniu do innych miejskich przedsięwzięć edukacyjnych nosi nazwę „Wars i Sawa grają w szachy”.

           

          Magdalena Zielińska

          Koordynator Ogólnopolskiego Projektu

          „Edukacja przez Szachy w Szkole”

          Polskiego Związku Szachowego

           

           

          Nasi uczniowie na inauguracji programu:

           

          Uczniowie klasy I B- obserwują  Mistrzostwa Szachowe Europy:

                                 

          Uczymy się grać ....klasa I B: